Ciekawostki na temat flagi polskiej

Barwy biało – czerwone obok godła i hymnu stanowią symbole narodowe. Ważne jest, aby pamiętać o ich znaczeniu podkreślając naszą przynależność narodową. Barwy te mają szczególne znaczenie dla naszego państwa. W tym artykule przedstawiamy ciekawostki na temat flagi narodowej.

Czy wiesz co symbolizują barwy narodowe?

Kolor biały i czerwony jako barwy państwowe zostały uznane w połowie XIX w., ale za symbol narodowy dopiero po II Wojnie Światowej i odzyskaniu niepodległości. Biel symbolizuje przywiązanie, uczciwość, pokorę oraz oddanie. Natomiast czerwień to symbol miłości, pasji, bohaterstwa i zaangażowania. Flagą Polski nie tylko nazywany jest prostokąt w proporcjach 5:8 w poziomych kolorach biało – czerwonych, ale także wersja z godłem Polski, na środku białej przestrzeni. Barwy odwołują się do godła polskiego, gdzie biały orzeł jest umieszczony na czerwonym tle. Co ciekawe nie zawsze naszymi barwami narodowymi była tylko biel i czerwień. W czasach przed zaborami najczęściej jako barwy narodowe określano granat, biel i karmazyn. Kolor granatowy i karmazynowy miał swoje źródło w strojach żołnierzy kawalerii. W powstaniu listopadowym noszono te trzy barwy jako kokardę, również żołnierze walczący u boku Napoleona w wyprawie na Rosję mieli w tych barwach swoje stroje.

Dlaczego 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej?

Jest to bardzo znaczący dzień w dziejach światach. To właśnie 2 maja 1945 r. Polscy żołnierze umieścili flagę biało – czerwoną w Berlinie. Jest to symbol wygranej z hitlerowskimi Niemcami. Ma to znaczący wymiar również ze względu na wytrwałą walkę polskiej ludności z niemieckim okupantem. Dlatego też 2 maja to czas refleksji, zadumy, ale również dumy i idealny moment na podkreślenie przynależności narodowej poprzez powieszenie flagi narodowej na domu, balkonie lub innym miejscu. Coraz częściej i chętniej w tym dniu Polacy noszą kotylion z barwami narodowymi pokazując jak ważne jest to święto dla społeczeństwa polskiego.

Cenność i wartość flagi państwowej.

Nie tylko dzieje historii pokazują jak ważny jest to symbol przynależności dla Polaków. Pokazuje to również szczególna ochrona prawna pod jaką są symbole narodowe. Najwyższy akt prawny jakim jest Konstytucja wprowadza ochronę symboli narodowych, co ma odzwierciedlenie w  przepisach polskiego kodeksu karnego wprowadzającego karę dla każdego, kto znieważy, zniszczy, uszkodzi lub usunie flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Doskonale to pokazuję jak ważne są symbole narodowe i jakie szczególne miejsce mają w wartościach polskiego narodu.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej i barwy narodowe to wartości nieodłącznie połączone z naszym państwem, dlatego tak istotne jest wykorzystywanie ich w celu pokazywania przynależności narodowej.