jak wybrać garnki do kuchni

W kuchni nie da się obejść bez garnków. Są one mniejsze, większe, wykonuje się je z różnych tworzyw, ale służą do gotowania i muszą się w takim miejscu znaleźć. Wybór kompletu garnków wiąże się ze sporym dylematem dla kupujących. Dobrej klasy sprzęt może jednak znacznie ułatwić codzienne gotowanie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie garnków?

Garnek każdego dnia poddawany jest różnym zjawiskom. Ma styczność z wodą, ogniem, ale też tłuszczem. Z racji tego muszą być one funkcjonalne oraz solidne, aby korzystało się z nich jak najdłużej. Ważnym czynnikiem jest też to, aby były wygodne. Najlepiej zakupić cały zestaw, w różnych rozmiarach, dopasowując je do przyrządzanych potraw. Tego samego garnka nie użyje się do gotowania ryżu oraz zupy. Powinny posiadać rączki, najlepiej takie, które nie będą się szybko nagrzewać, ponieważ wtedy może być problem z przenoszeniem garnka z miejsca na miejsce. Kłopotliwe stanie się np. odcedzanie ziemniaków przed obiadem.

Atest PZH

Warunkiem koniecznym jest zakupienie garnków posiadających atest PZH. Oznacza to, że są one:

  • bezpieczne dla użytkowników,
  • nie wpływające szkodliwie na zdrowie.

Kupno sprzętu kulinarnego bez takiego atestu to bardzo duże ryzyko, zwłaszcza gdy w domu mieszkają małe dzieci, ale też osoby starsze. Dobre garnki wyróżniają się tym, że przyrządzane potrawy nie przywierają w nich do podłoża.

Warto zainwestować w sprzęt z wielowarstwowym dnem, który udanie będzie przewodził ciepło. Poza tym będzie ono równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni garnka, tak aby część potrawy nie była zimna. Pozwoli to na przygotowanie naprawdę smacznych dań we własnej kuchni, którymi będzie można śmiało poczęstować rodzinę, ale też zapraszanych gości.

Korzystną opcją będzie też wybranie garnków posiadających wskaźniki temperatury. Znacznie ułatwi to wykonywanie czynności kulinarnych osobom, które na co dzień nie gotują. W kuchni na pewno sprawdzą się garnki wykonane ze stali emaliowanej lub też stali nierdzewnej. To właśnie na nie powinno zwracać się największą uwagę. 

1 thought on “Jak wybrać garnki do kuchni?

  1. Dobrej jakości garnki są warte zakupu bo gotowanie w nich na pewno będzie przyjemne. Warto również sprawdzić, z czego są wykonane, dzięki czemu łatwiej będzie na je zachować w czystości. I faktycznie środki czystości są dostępne, ale niektóre garnki są trudne w czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *