Jaki koncentrator tlenu kupić?

koncentratotr tlenu

Zastanawiając się nad wyborem aparatu tlenowego do użytku domowego, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty. Należy zastanowić się w jakim stanie jest pacjent, który będzie z niego korzystał? Jak długo w ciągu doby aparat będzie pracował? Czy używać będziemy go w jednym pokoju, czy może będziemy przenosić go w różne części domu? Czy może pacjent będzie z aparatem chciał podróżować? Odpowiedzi na te pytania ułatwią podjęcie decyzji. 

Różnice między tlenowymi aparatami mobilnymi i stacjonarnymi.

Przenośny koncentrator tlenu, już w samej istocie kojarzy się z sytuacją tymczasową. Baterie mają ograniczony czas użytkowania i z racji tego przenośny koncentrator, teoretycznie powinien służyć jako aparat przenośny. W domu natomiast, do użytkowania przeznaczone są aparaty stacjonarne. Decyzja jaki aparat wybrać nie zawsze jest łatwa. Warto zastanowić się dokładnie, gdyż obydwa rozwiązania mają wady i zalety. 

Domowy koncentrator tlenu z całą pewnością jest bardziej wydajny niż jego odpowiednik mobilny. Z uwagi na swoje właściwości jest w związku z tym cięższy i większy. Musimy mieć świadomość, ile zajmie miejsca w pomieszczeniu i czy w ogóle się zmieści. Dzięki temu, że w procesie produkcyjnym, nie jest ograniczony przestrzennie, ma zastosowane wysokie parametry. Przede wszystkim chodzi o wysokie stężenie czystego tlenu. W koncentratorach z najwyższej półki może to być nawet 95-96%. Mają one również automatyczne sterowanie ilością podawanego tlenu, w zależności od poziomu saturacji pacjenta. 

Aparat przenośny, aby działać zgodnie z przeznaczeniem, musi być lżejszy i łatwy w przenoszeniu. Taka jest jego rola mobilna. Powinien tez zajmować niewiele miejsca, aby można go było transportować. Niestety wymiary i waga, łączą się z gorszą wydajnością. Poziom tlenu w urządzeniu nie zawsze osiąga 90%. Musimy wyważyć czego bardziej oczekujemy od aparatu tlenowego i w jaki sposób będziemy go eksploatować. Jeżeli pacjent jest mobilny, często opuszcza miejsce zamieszkania, podróżuje, a potrzebuje tlenu, musi wybrać dla siebie aparat tlenowy przenośny. Dla osoby leżącej, albo takiej, która rzadko opuszcza swoje mieszkanie lepszym wyborem będzie aparat stacjonarny.