Kiedy mowa o zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi?

nadciśnienie tętnicze

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, jest stanem, w którym krew z dużą siłą nieustannie napiera na naczynia krwionośne. Poprzez naczynia krwionośne krew jest przenoszona z serca do wszystkich innych części ciała. Przy każdym skurczu serce pompuje krew do naczyń. Ciśnienie krwi jest wytwarzane przez siłę krwi pompowanej przez serce i działającej na ściany naczyń krwionośnych tzn. tętnic. Im wyższe ciśnienie, tym trudniej serce pompuje krew.

Parametry ciśnienia krwi tętniczej

Normalne ciśnienie krwi u osób dorosłych definiuje się, jako ciśnienie krwi przy 120 mm Hg w momencie skurczu serca (skurczowe) i ciśnienie krwi przy 80 mm Hg w czasie jego relaksacji (rozkurczowe). Ciśnienie krwi uważa się za podwyższone lub wysokie, gdy skurczowe ciśnienie krwi jest równe lub większe niż 140 mm Hg i / lub rozkurczowe ciśnienie krwi jest równe, lub większe niż 90 mm Hg. Większość osób z nadciśnieniem tętniczym nie odczuwa żadnych objawów, dlatego nazywa się to cichym zabójcą. Czasami nadciśnienie powoduje takie objawy, jak: ból głowy, duszność, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca i krwawienie z nosa, ale nie zawsze tak jest.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?

Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko uszkodzenia serca lub naczyń krwionośnych w głównych narządach, takich jak mózg lub nerki. Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszą możliwą do uniknięcia przyczyną chorób serca i udaru mózgu na całym świecie. Niekontrolowane nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, powiększenia serca i ostatecznie niewydolności serca. W naczyniach krwionośnych mogą rozwinąć się tętniaki i mogą pojawić się wrażliwe miejsca, w których naczynia będą bardziej podatne na zablokowanie i rozerwanie.

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze w naczyniach krwionośnych może prowadzić do krwawienia w mózgu i rozwoju udaru mózgu. Nadciśnienie może również prowadzić do niewydolności nerek, ślepoty i upośledzenia funkcji poznawczych. Konsekwencje zdrowotne nadciśnienia tętniczego mogą zostać zaostrzone przez inne czynniki, które zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Czynniki te obejmują: palenie papierosów, niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i długotrwały stres, a także otyłość, wysoki poziom cholesterolu i cukrzycę.

Jakie problemy zdrowotne związane są ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi?

Prawie zawsze zbyt wysokie ciśnienie krwi występuje w chorobach nerek. Na przykład, jeśli występują zaburzenia oddawania moczu takie jak: ból, pieczenie, częste oddawanie moczu prawdopodobne jest, zapalenie w narządach układu moczowego lub w kamica nerkowa. U starszych mężczyzn wzrost ciśnienia może zaostrzyć się podczas zapalenia gruczołu krokowego.

Jeśli poziom potasu we krwi jest niski, a wysokie ciśnienie krwi jest połączone z osłabieniem mięśni, najprawdopodobniej jest to niedobór hormonu aldosteronu (wytwarzany przez nadnercza) w organizmie. Ciśnienie wzrasta w wyniku ataków, kryzysowi towarzyszy bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, drżenie, następuje spadek wagi. Możliwy jest guz chromochłonny tzw. łagodne nowotwory nadnerczy.

Jak zapobiegać i leczyć zbyt wysokie ciśnienie krwi?

Wszyscy dorośli powinni kontrolować ciśnienie krwi, w aptekach dostępne są specjalne aparaty do wykonania takich pomiarów w domu. Jeżeli ciśnienie będzie podwyższone należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla niektórych osób może być wystarczająca zmiana stylu życia w celu normalizacji ciśnienia krwi, zrezygnowanie z używek, przejście na zdrową dietę, regularne ćwiczenia fizyczne. Zmniejszenie spożycia soli również może się do tego przyczynić. Dla innych osób takie zmiany nie są wystarczające i potrzebują leków do regulacji ciśnienia krwi. Bardzo ważne są systematyczne badania takie jak: pełne badanie krwi, biochemiczne badanie krwi, analiza moczu, EKG, jeśli to konieczne, prześwietlenie klatki piersiowej, USG narządów wewnętrznych.

Więcej na temat nadciśnienia przeczytać można na https://mamcisnienie.pl/category/blog-porady-artykuly-informacje/